Krwawnik odznacza się doskonałym i skutecznym działaniem na rany. Najnowsze badania wykazały, że krwawnik pomaga zapewnić gojenie ran nawet po oparzeniach napalmem, czyli łatwopalnym środkiem wykorzystywanym na wojnie. Krwawnik posiada właściwości przeciwzapalne, które korzystnie wpływają na pH i nawilżenie skóry. Właściwości tego zioła pomagają w leczeniu rozległych chorób skóry, w tym hemoroidów, wysypek i wolno gojącej się uszkodzonej skóry. Jest on także naturalnym środkiem antyseptycznym, dzięki czemu może zapobiegać zakażeniu ran.
Składniki :
ziele krwawnika
woda
Sposób wykonania :
Św. Hildegarda z Bingen pisze jak wykorzystać to ziele, aby rany się łatwiej goiły : "Jeśli człowiek zostanie zraniony, wówczas ranę należy oczyścić z zanieczyszczeń, przemyć, a później przykryć lnianą ściereczką. Krwawnik lekko gotuje się w wodzie, ostrożnie ją odciska, po czym ciepłe ziele luźno przywiązuje się do leżącej na ranie ściereczki ( np. za pomocą bandaża ). W ten sposób usunie ono z rany zgniliznę i osłabienie i wyleczy ją. Należy tak czynić często, dopóki jest to koniecznie. Krwawnik kładzie się na lnianej ściereczce, aby jego sok z umiarem i delikatnie, nie zaś nadmiernie, przeniknął przez ściereczkę do rany. Gdy jednak rana zacznie się nieco zasklepiać i goić, ściereczkę należy wyrzucić, a krwawnik położyć bezpośrednio na ranie, a ta będzie się goić łagodniej i pełniej."
Rany wewnętrzne : " Kto doznał ran wewnątrz ciała, bo złamał coś na skutek upadku lub ma ograniczone wewnętrzne funkcje organizmu, powinien rozdrobnić krwawnik, zaś proszek ten wypić w ciepłej wodzie. A gdy poczuje się lepiej, ów proszek niech zażywa w ciepłym winie tak długo, aż wyzdrowieje. "
Życzę zdrowia !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz