Żywokost lekarski. |
Składniki :
1 szklanka startych na tarce świeżych korzeni żywokostu lekarskiego
1 i 1/2 szklanki smalcu gęsiego
Sposób wykonania :
Korzenie żywokostu wykopujemy wiosną lub jesienią . Wykopane korzenie trzeba oczyścić, umyć dokładnie wodą ( kilkukrotnie zmieniając wodę ). Umyte korzenie osuszamy, następnie trzeba je zetrzeć na tarce o małych oczkach. Korzenie włóż do czystego suchego słoika, zalej rozpuszczonym smalcem z gęsi. Słoik wstaw do niedużego garnka z wodą . Woda nie może wlać się do słoika, powinno być jej tyle co smalcu w słoiku. Powoli doprowadź wodę do wrzenia, ciągle mieszając zawartość słoika drewnianą łyżką . Gotuj przez 10 - 12 minut, nie zapomnij o mieszaniu. Następnie zdejmij z ognia i odstaw na noc. Następnego dnia podgrzej delikatnie smalec w kąpieli wodnej aby całkiem się roztopił. Przecedź zawartość słoika przez gazę złożoną we czworo, dokładnie wyciśnij resztki soku z korzeni poprzez mocne skręcenie gazy i ściskanie jej mocno ręką . Zlej miksturę do niedużego wyparzonego wcześniej i osuszonego słoiczka. Po zastygnięciu zakręć słoik wieczkiem. Przechowuj w lodówce na dolnej półce.
Rada :
Do przygotowania balsamu wykorzystaj smalec gęsi najlepszej jakości. Najlepiej kupić go od zaufanego gospodarza, który ma własne gęsi. Można też zakupić gęś z ekologicznej hodowli i samemu go wytopić. Jeśli ktoś nie ma dostępu do świeżego korzenia żywokostu to można wtedy można spróbować użyć żywokostu w proszku lecz wtedy trzeba by było go chyba dać o połowę mniej ( 1/2 szklanki ).
Stosowanie :
Smarowanie tym balsamem 2 razy dziennie pleców ( kręgosłupa ) i stawów szybko przynosi oczekiwaną ulgę oraz zmniejsza bóle. Podczas smarowania należy unikać kontaktu balsamu z oczami oraz ranami. Balsam stosujemy tylko zewnętrznie.
Właściwości :
Balsam ze smalcu gęsiego i żywokostu łagodzi stany zapalne, rozgrzewa, subtelnie nawilża, łagodzi ból, regeneruje stawy i złamane kości.
Życzę zdrowia !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz